Chip&PIN

Güvenli alışveriş için işlemlerinizi mutlaka şifre ile yapın!

Daha güvenli ve hızlı alışveriş için şifre (PIN) almadığınız kartınız kalmasın!

Şimdi ne yapmalıyım?

Kartınızın şifresini Garanti İnternet Şubesi'nden 444 0 333 Alo Garanti’yi aradığınızda “Kart şifresi almak istiyorum” diyerek ya da BonusFlaş’tan “Yeni Kart Şifresi Al” butonuna basarak oluşturabilirsiniz.. Şifreniz, yapacağınız ilk alışveriş veya Paramatik işleminde kartınıza yüklenecektir. Bir sonraki işleminizde ise artık şifreniz size sorulacaktır. Unutmayın, şifrenizi almanız için bankadaki bilgilerinizin güncel olması gerekir. Bilgilerinizde hata varsa Garanti Bankası şubelerinden güncellenmesini isteyebilirsiniz.

Kartınızı yurt dışında kullanırken

Kartınızı yurt dışında şifrenizle kullanmaya devam edebilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz ülkelerde Chip&PIN sistemine geçildiyse ülkemizde kullandığınız gibi mevcut şifreniz ile kartınızı kullanmaya devam edersiniz. Bu sisteme geçmeyen ülkelerde ise sizden eskiden olduğu gibi imzanız istenecektir.

Şifrenizi kullanmak çok kolay ve hızlı

 • 1. Ödeme yapacağınız zaman, satış görevlisi çipli kartınızı okuyucuya yerleştirecektir.
 • 2. Kart okuyucu sizden şifre giriş cihazına şifrenizi (PIN) girmenizi isteyecektir.
 • 3. Alışveriş tutarınızı kontrol ettikten sonra 4 rakamdan oluşan şifrenizi (PIN) girin, ödemenizi onaylamak için "Giriş" / "Enter" tuşuna basın.
 • 4. Şifreniz (PIN) size özel olduğu için ekranda görünmez. Onun yerine her rakamı simgeleyen asteriksler (****) olacaktır.
 • 5. Eğer şifrenizi (PIN) girerken hata yaparsanız, "Temizle" / "Clear" tuşuna basın ve şifrenizi(PIN) tekrar girin.
 • 6. Ekran, sizi ödeme işlemini gerçekleştirdiğinize dair bilgilendirecektir. Ödeme onayından sonra, kart okuyucu size slip verecektir.
 • 7. Mağaza Chip&PIN sistemine geçmediyse imza atarak ödeme yapabilirsiniz.

Faiz Oranları

Ödenmemiş bakiyeye uygulanan aylık faiz oranıdır. Faizler, ödenmemiş bakiyenin yüzdelik bir bölümü olarak belirlenir. Finans ücretleri ise alınan kredinin (borç paranın) kullanımı için ödenen tutardır.

Finansman Bedeli

Avans alınan paranın kullanılması nedeniyle avans veren kimseye ödenen bedeldir. Mevcut hesabınızın belirli bir yüzdesi oranında faiz uygulanır (satın almalar ve ücretlendirmeler, ödemelerle düşürülür). Bu yüzdelik oran veya faiz oranı, kart türüne göre farklılık gösterebilir.

Ekstre

Her ay düzenli olarak adresinize gönderilen, bir önceki hesap kesim tarihinizle son dönemdeki hesap kesim tarihiniz arasında yapmış olduğunuz harcama, limit, bonus, borç ve ödeme bilgilerinin yer aldığı belgedir.

İşyeri

Harcamaların yapıldığı yer.

Paket Ücreti

Kart ihraç eden kurum ve kuruluşlar, kartın kendilerine mal olduğu fiyatı ve hesapları yönetirken oluşan maliyeti karşılamak amacıyla, kart hamillerinden yıllık ücret talep edebilir.

Kredi

Kredi, borç veren bir kurumla (banka, işyeri veya Kredi Kartı Şirketi) borç alan kişinin arasındaki anlaşmadır. Bu kredi; elden, banka hesabına ya da bir kredi kartına belli bir miktar para kullanma limiti koyulması anlamına gelmektedir.

Faizler de dahil olmak üzere geri ödemeyle ilgili tüm kurallar daha önceden belirlenir ve kartın aldığı bankanın kart sahibiyle yaptığı anlaşmada belirtilir.

Kredi Kartı

Kredi kartı bir ödeme aracıdır. Kredilendirme imkanı ise sadece gerekli durumlarda kullanılmak üzere eklenmiş bir yan fonksiyondur.

Bankaların kredi kullanmak isteyenlere %1 ile % 2.5 oranında faizlerle sunduğu çeşitli alternatif kredi türleri bulunmaktadır. Kredi kartları tüm kullanıcılarına, ödemelerini faizsiz olarak maksimum 1 ay süreyle yapma imkanı tanımaktadır. Aynı zamanda alışverişlerde kazandırdığı, nakit para gibi harcanabilen çeşitli ödüllerle, aile bütçesine katkıda bulunmaktadır.

Bugüne kadar, kredi kartı kullanıcılarına, bankalar ve üye işyerleri tarafından toplam cironun ortalama %2'si kadar nakit gibi harcanabilen ödül verilmiştir.

Kredi Limiti

Kartınızı kullanarak kredi alabileceğiniz maksimum tutardır. Kredi kartınız ortak aynı limiti kullanmaktadır.

Kredi Tarihçesi

Geçmişte yaptığınız kart ödemelerinizin kaydıdır. Gelecekte ödemelerinizi zamanında yapma eğiliminizi göstermesi için kullanılır.

Kredili Mevduat

Banka kartınızın bağlı olduğu vadesiz hesapta paranız olmasa da, kullanabilmeniz için tahsis edilen limittir. Kullanmanız halinde, ücret veya faiz ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Nakit Avans

Bir ATM'de ya da banka şubesinde kredi kartınızı kullanarak anında nakit para çekebilirsiniz. Nakit avans miktarı kredi limitinizden düşülür.

Ayrıca, uygulanan faiz oranı, alışverişler için uygulanan faiz oranından daha yüksektir ve genellikle nakit avans işlemini yaptığınız günden itibaren işletilir (Nakit avans, ATM kartıyla nakit para çekmekten farklıdır).

Online Bankacılık

Online sistemler, kişisel bilgisayarınızdan İnternet aracılığıyla bankanın bilgisayarına bağlanarak, bankacılık hizmetlerinden faydalanmanızı sağlar.

PIN (Kişisel Tanımlama Numarası)

Kartınız için seçtiğiniz, ATM'lerden bankacılık işlemlerini yapmanız ve mevcut hesaplarınıza ulaşmanızın yanı sıra alışveriş yapmanıza da olanak tanıyan gizli bir koddur. PIN kodunuzu hiç kimseyle paylaşmayın.

Sabit Oran

Faiz oranındaki değişimlere veya şartlara bağlı olarak değişmeyen, yıllık faiz oranıdır.

Son Ödeme Süresi

Yaptığınız harcamaların faize tabi tutulmadığı, genellikle 10 gün olarak belirlenen süreçtir. Örneğin, kredi kartınızın hesap kesim tarihi 1 Mayıs ise ve siz kart borcunuzun tamamını son ödeme tarihi olan 11 Mayıs'a kadar ödediyseniz, hiçbir faiz uygulamasına tabi tutulmazsınız.

Yıllık Faiz Oranı (Yıllık Yüzde Oranı)

Ödenmemiş bakiyeye uygulanan yıllık faiz oranıdır.

Yıllık Ücretler

Kartınızı aldığınız banka ve kuruluşlar, kart için yaptıkları masrafları karşılamak amacıyla, kart hamillerinden yıllık ücret talep edebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Şifre (PIN) nedir?

Şifre (PIN), sizin alışverişteki kimlik numaranızdır. 4 rakamdan oluşan bu şifre (PIN) sayesinde kartınızın gerçek sahibi olduğunuzu ispatlıyorsunuz. Ödemenizi şifrenizi (PIN) tuşlayarak onaylıyorsunuz. Alışverişlerde kullanacağınız şifre (PIN), Paramatik'lerden işlem yaparken kullandığınız şifre ile aynıdır.

Çip nedir?

Kredi kartınızın üzerinde bulunan ve kişişel bilgilerinizi manyetik şeritten daha da güvenli taşıyan bir ortamdır. Kart sahteciliğini ve dolandırıcılığını neredeyse imkansız hale getirir.

chip&PIN ile alışverişler neden daha güvenli?

Kredi kartınızla yaptığınız işlemlerin güvenli olması için 2 ana unsur mevcuttur: Birincisi kartın gerçek olması, ikincisi kartı kullanan kişinin kartın gerçek sahibi olması. Çip ilk şartı, şifre (PIN) ise ikincisini sağlar. Yani çip sahte kart basımını, şifre (PIN) de kayıp ve çalıntı kart kullanımını önler.

Şifremi (PIN) nasıl öğreneceğim?

Aşağıdaki kanallardan asıl ve ek kartlarınız için şifrenizi hemen oluşturabilirsiniz:

 • 444 0 333 Alo Garanti'yi arayıp sırasıyla 1 - 2'yi tuşlayarak,
 • İnternet Şubesi "Kart İşlemleri" / "Şifre İşlemleri" adımından,
 • SMS yoluyla: SIFRE yazıp, kartın son 4 hanesi, anne kızlık soyadının ilk harfi, kartınızın arkasındaki güvenlik kodunun ilk 2 hanesini aralarında boşluk bırakıp 3340'a göndererek şifrenizi (PIN) belirleyebilirsiniz.

Eğer şifrenizi unutursanız veya bilmiyorsanız 444 0 333 Alo Garanti'den veya İnternet Şubesi'nden yeni şifre belirleyebilir, birden fazla kartınız var ve bunlardan bir kısmı için şifrenizi biliyorsanız yine aynı kanalların "Şifre Eşitleme" adımından mevcut şifrenizi diğer kartlarınız içinde de tanımlayabilirsiniz.

Ek kartım için nasıl şifre alabilirim?

444 0 333 Alo Garanti'yi arayıp sırasıyla 1 - 2'yi tuşlayarak veya İnternet Şubesi'nden ek kartlarınız için hemen şifre oluşturabilirsiniz.

Dilerseniz Alo Garanti ve İnternet Şubesi'nden "Şifre Eşitleme" adımından mevcut kart şifrenizi ek kartınız için de tanımlayabilirsiniz.

Şifremi nasıl değiştirebilirim?

Mevcut şifrenizi kullanabileceğiniz gibi, şifrenizi 444 0 333 Alo Garanti'yi arayıp sırasıyla 1 - 2' yi tuşlayarak, İnternet Şubesi veya Garanti Paramatik'lerden değiştirebilirsiniz.

Şifrenizi yanlış girerseniz

Alışveriş sırasında şifrenizi yanlış girerseniz, "Temizle" / "Clear" tuşuna basın ve şifrenizi (PIN) tekrar girin.

Eğer şifrenizi (PIN) 3 kez üst üste yanlış girerseniz, kartın şifresi kullanıma kapatılacaktır. Kartınızın blokesini kaldırmak için 444 0 333 Alo Garanti'yi arayıp sırasıyla 1 - 2' yi tuşlayarak tekrar şifre almalısınız.

Şifrenizi (PIN) seçmek ve hatırlamak için

Şifrenizi (PIN), sizin için hatırlaması kolay, diğer insanlar için tahmin edilmesi zor rakamlardan seçiniz. Şifrenizin (PIN) telefon numaranızın bir kısmı, doğum tarihiniz gibi kolay tahmin edilebilir olmamasına dikkat ediniz.

9876 ya da 1234 veya 9999 bilindik sayı dizileri olmamasına özen gösteriniz.

Rastgele seçilmiş rakam kombinasyonları, kart suçluları için tahmin edilmesi en zor, dolayısıyla en iyi şifre (PIN) seçenekleridir.

Şifrenizi (PIN) güvenli kullanmak için
 • Şifrenizi (PIN) kimseye söylemeyiniz.
 • Şifrenizi (PIN) kartınızın üstüne yazmayınız.
 • Şifrenizi (PIN) girerken eliniz ve vücudunuzla gizleyiniz.
Şifrenizin (PIN) blokesini kaldırmak için

Şifrenizi 3 kez üst üste (farklı mağazalarda da olsa) yanlış girdiğinizde şifreniz geçici olarak bloke olacaktır. Bu durumda 444 0 333 Alo Garanti'den sırasıyla 1 - 2' yi tuşlayarak tekrar şifre almanız gerekmektedir. İmzanızı kullanarak kartınızla alışveriş yapmaya devam edebilirsiniz.

Eğer mağaza Chip&PIN'i kabul etmezse

Eğer alışveriş yaptığınız mağaza henüz Chip&PIN teknolojisine geçmediyse, eskiden olduğu gibi işleminizi imzanızla konfirme etmeniz istenecek.